<<   Hacamat'ın Faydaları   Nelerdir  >>

 

Hacamatla kılcal damarlardaki tıkanıklıklar açılır. Vücudumuzda biriken pis kanı dışarı atmamızı sağlar. Kandaki ve dokulardaki gaz ve toksinleri dışarı atarak, damarlardaki kan akımını canlandırır. Kan fazlalığından kurtarır.

Dokuların beslenmesini, kan üretiminin artmasını, sertliklerin ve ödemlerin kaybolmasını sağlar. Kan üretimiyle görevli organları (kemik iliği, karaciğer, dalak) uyarır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

Hastalıkları önler, ağrıları giderir. Kansızlık, bel tutulması, boyun tutulması, eklem ağrıları, baş ağrıları, kireçlenme, dalak, karaciğer hastalıkları, enfeksiyonlar, sinirsel, psikolojik olan hastalıkların tedavisinde, iç kanamayı durdurmada büyük yarar sağlar.

İdrarı söktürür, kabızlığı giderir, hayız kanının normal gelmesini sağlar, cild hastalıklarına şifa olur. Baş ağrısı, baş dönmesi, yüksek tansiyona iyi gelir.Varis, basur,idrar yolları ve böbrek hastalıklarına,hormon bozukluğuna iyi gelir.

Karın ağrısına, adet düzensizliğine, prostata, akciğer, kalp, pankreas ve safra kesesi hastalıklarına şifadır. Çocuklarda sinir, huysuzluk, uyku düzensizliği, asabiyete iyi gelir. Saça, göze ve göz kapağı rahatsızlıklarına, diş, dişeti ve burun rahatsızlıklarına faydalıdır. Vücudun çeşitli bölgelerine uygulanan hacamatın, türlü türlü şifası vardır. Hasta olanlara şifa bulmak için, sağlıklı olanlara sıhhatlerinin devamı için hacamat gereklidir.

Peygamber Efendimiz (Sav) Hadis-i Şerif’de “Mirac’dan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam; ‘Ey Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem) Ümmetine hacamat olmalarını emret!’ dediler.” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) Hayber’de zehirli koyun buduyla zehirlenildiği zaman, Cebrail Aleyhisselâm kendisine hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.

1- Sırttan alınan kan vücutta dolaşım sistemini rahatlatır. Zira sünnet olarak tavsiye edilen bölge tüm dolaşımın uğrak noktasıdır.
2- Hacamat ile vücut zindeleşir, yenilenir. Hacamat olan insanın hemen kendisini daha zinde hissetmesinin nedeni budur. Vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı sık hacamat olan insanda yaşlanma gecikir ve o insanın genç görünmesine sebebiyet verir.
3- Hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Böylelikle hastalıkları da önler.
4- Hacamat ile vücuttan pis kanla beraber zararlı gaz, toksinler ve fazla asitler atılır.
5- Hacamat vücuttaki tüm ödemleri çözer.
6- Akupunktur etkisi sayesinde kan üretimi ile görevli organları uyarır.
7- Beynin, gözün vs. baştaki organların fonksiyonlarını artırır.
8- Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder.
9- Ağrıları giderir. Bilhassa boyun tutulmaları, kulunç ağrıları ve kireçlenme ağrıları gibi.
10- Psikolojik bir takım rahatsızlıklarda sinir sistemlerini rahatlatır.
11- Her hangi bir yerdeki tıkanıklıkları açar.
12- Bel ve boyun fıtığı durumlarında fıtık bölgesini rahatlatarak, ağrının azalmasını ve hatta kaybolmasını sağlar.
13- Özellikle migren ağrılarının kesin ve tek çözümüdür.
14- Diş eti çürümeleri, diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalıkları düzenli Hacamat yaptıranlarda olmaz.